Manuaali- ja cnc-sorvit & jyrsimet

Aloittaja Jonne, 20.09.09 - klo:18:00

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

McJones

Oli jo aiemmin ulkovaraston nurkkaan ajatus laittaa pieni sorvi-/jyrsinkone (max. ~50 kg), jonka ehkä jopa kehtaisi kantaa työpöydällekin rc-auton ja puukkojen yms. osien rakenteluun. Kierteitä olisi myös hyvä saada tehtyä, tosin mitään isoa ei tarvis. Liekö tuo SP2301 ainoa tuohon kokoluokkaan menevä? Riittääkö moinen kuvattuun hommaan kiireettömän iltapuhteen tekemiseen, ettei dremelillä käsivaralta tarvitse vedellä?

Erikseen laitettuna vissiin SP2101 ja SP2201 lienee lähinnä vastaava, hintaa tulee heti +32 % ja tilantarve tuplaantuu. Liekö sen väärti? Pääasiallisesti vehkeet seisonee odottamassa parempaa aikaa, joten pieni hinta & koko olisivat siinäkin mielessä eduksi.

Editti: niin, materiaalit todennäköisimmin messinki, alumiini, tekniset muovit... ehkä jossain tapauksessa johonkin pulttiin voisi olla hyvä tehdä reikää (2...5 mm), mutta muuten ei tarvinne kovempiin kamoihin. Ehkä joskus myös puu.

JuKa


Jonne



Tuo yhdistelmäkone on hiukan kaksipiippuinen juttu... Jos sinulla ei ole
isoja osia jyrsittäväksi, se kyllä on ihan asiallinen. Muutoin jättäisin väliin,
liikkeet loppuu hyvin nopeasti tuollaisessa...

Laitoin liitteeksi 2301:n manualain, niin pääset tutustumaan aparaattiin.


PS.

LainaaTtontsa puhuu asiaa.

Niin se puhuu  :D
Delta Electronics -tuotteet www.thelentech.fi - Blogi ennenmikrotietokoneita.blogspot.fi

tkysymykset

Laitoinkin jo yksityisviestiä, mutta pistetään sama nyt tännekin eli tuo SP2218-II nyt kiinnostaisi tosissaan, mutta vaihtoehtoja silmäillään. Koska oot seuraavan kerran tekemässä tilausta tuolta + koska laitteet arviolta olisivat Suomessa noudettavissa?
Sarjassamme tyhmät kysymykset......

JH-Q

Hieman vielä aiheen sivusta, mutta kyllä näillä pikkukoneillakin lastu lähtee kun valitsee terät oikein.

Suosittelen Fraisan rouhintatappeja työkalupalvelulta, varsin hyviä kokemuksia niistä.
Käytin 12mm semmoista tuon BF20:ni kanssa, alumiinia lähti 15mm syvyydeltä kerralla, ja rautaa 4mm syvyydeltä ilman värinöitä ja ihan kohtuullisella syötöllä ja koko tapin leveydeltä.  ;D

Teräpäitä jos hankkii, niin hankkikaa palat joissa on 0.4 nirkko, eikä 0.8 kuten useimmissa teräpäissä tulee mukana. Lastunpaksuuden ollessa alle nirkon verran ei-tukevalla koneella, värinästä tulee aika pirullista.

Ainiin, ja tuolla 210x400 sorvillakin lähtee raudasta 2mm halkaisijaa, alumiinista 4mm ja muovista niin paljon kun teräsärmässä on leveyttä kun nakkasin kiinalaiset terät laatikon perälle ja iskin ebaystä huudetun pitimen ja sandvikin teräpalan kiinni. VBMT-tyyliset viimeistelyterät 0.4 ja 0.8 nirkoilla toimii hyvin, ovat kevytleikkuisia.

ttontsa

sepä juuri näissä!! useimmat (lue siis kaikki) paloja myyvät puljut pitää varastokamana oikeille jyrsin/sorvikoneille tarkoitettuja paloja/lastunmurtaja/nirkko/palamateriaalilaatuja. Oikean koneen palahan toimii kuin insinöörin uni kun syöttö, lastuamisnopeus ja oikea materiaali kohtaa toisensa. Lastu lähtee lyhyenä pätkänä ja pinnan laatu on ku papin kulli. Pikku koneellahan ongelma on se että noihin lastuamisarvo suosituksiin ei yletetä, tukevuuden ja tehon puutteessa. Kun penkoo teräkatalogeja löytyy nuo pikku nirkot, kevyt leikkuiset viimeistelypalat joilla pienet lastuamisarvo suositukset, vielä kun ottaa hiotut palat ni saa muutaman lisäeuron uppoamaan ;D ;D ..ja sitten ruinaamaan kuka tilaisi näitä 1/2rasian ..3viikon toimarilla >:(

Itselle on hankkiutunu korloyn pitimet  ja sandvik:n palat, sandvikeja ei ole tarvinu katua vaikka pala tais olla about 15€/kpl

http://www.finetec.fi/index.php?luokka=1-sorvaustyökalut

PERIAATTEESSA NÄILLE TERÄSUOSITUKSILLE PIKKU KONEILLE VOIS LAITTAA KIINTEÄN THREADIN JOSTA SIIVOTTAS YLIMÄÄRÄNEN SKEIDA+JUTUSTELU, ELI VÄHÄN KUIN TYÖKALUWIKI!

kukas sitten laittaa sen verkkokaupan pystyyn?? peruspitimet ja kappaletavarana hyviä paloja. Että ois hekumallista kun sais tilata rasian jossa vaikka 2+2+2+2+2 kpl alumiini/muovi, fe, rst, kierre palat.

Toki materiaali jota työstetään on avainasemassa. 99,9% puhdas alumiini ..ihan hirveetä?? kuka yhtyy ??? ??? Motonetin 4,8 M20 kierretankoon koitin saaha siistiä pintaa ..ei sitten millään. Saatika perus Fe52 ihan pienellä silityslastulla 8)

Entäpä joku pikkusen lyijyseostettu automaattiteräs (vanhat kopiokoneen akselit), 12,9 ruuvin varsi tai joku nuorrutusteräs, ainesputket ..aika nannaa tyrkätä ;D ;D
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

porepe

TKYSYMYKSET


Jonne on tämän päivän keikkahommissa, mutta meidän kimppatilaus turun suuntaan lähtee bout 2viikon sisään ja kamat pitäis tulla tammikuun lopulla.
Haetaan sitten koko mälli kerralla lahdesta.

Ei välttämättä mitenkään huono valinta tuo 2218/II:nen kustannustehokkain kone varmaan koko kataloogissa. Ainoa heikkous lienee tuo pyörötolppa ja käyttöergonomiassa tuo hihnojen siirto
.
Muta toisaalta onhan noita porajyrsimiä tehty vuosikymmeniä pyörötolpalla ihan täällä euroopassakin :)

Muista mainita tilauksen yhteydessä millä karalla tuon haluat. R8 on hyvä, mutta suomesta on vaikea saada pitimiä. Morse 3:nen poraukseen paras, mutta jyrsintään hieman kökkö....
Toki Morseen saa vastaavat sisäholkit, kuin R8:kin, pakkaavat vain jäämään hieman piukkaan, kun kartio on niin pirun pitkä ja loiva.-->> KIrstetään herkästi turhan piukkaan

Itse painiskelen vielä tuon 2209:n kartio valinnan kanssa, kun tuo MT4: ei kiinnosta yhtään. jos siinä olisi MT3:nen niin ehkä.
R8 On Bridgeportista tuttu ja pirun hyvä pienemmillä terillä, mutta vaikea löytää suomesta
ISO30-ISO40 olis tietty nami ;D ( mahtaakohan ne osata sen tehdä kunnolla)   ???
Petri Junnila
Mynämäki

JuhaV

Kannattaisin lämpimästi ttontsan ehdotusta erillisestä "pikkukoneiden terät" threadistä !

Nimittäin sellaisella harrastajalla, jolla työn puolesta ei ole kokemusta metallityöstöstä, tämä terähomma on varsinainen viidakko. Koneen voi kyllä hommata, sen osaa jopa modata cnc-koneeksi ja g-koodiakin voi opetella, mutta noiden terien opiskelu ja sen selvittäminen mistä niitä harrastaja voi yksin kappalein hommailla, on aika haastavaa ja aikaa vaativaa.

Sekä pikku-jyrsimille ja pikku-sorveille voisi olla vaikka omat.

- JuhaV

Hannu

Kannatetaan.

Nyt ollaan netissä, tänne hyviä vinkkejä teristä ja niiden käyttökokemuksia.

Harrastajalle kivijalkakauppa on ihan hyvä ja kallis!
Sinne käppäilee vinkkien toivossa v....t
Vinkkejä saa jos sattuu vanhempi myyjä paikalle.
Yleensä vastaus on, katto meidän netti kataalookii niin tilataan.

Hannu

tkysymykset

Ehtisköhän tää SP2218-II tähän teidän tilaukseen? Aika pitkälle menee, jos tammikuun lopulla vasta Lahdessa?
Sarjassamme tyhmät kysymykset......

Jonne


Laittelin sulle YV:tä, mutta voin näin muillekin ilmoittaa, että ehtiihän se tammikuuksi. Tilaus lähtee, kun
on tarpeeksi koneita kerättynä samaan satsiin.

Delta Electronics -tuotteet www.thelentech.fi - Blogi ennenmikrotietokoneita.blogspot.fi

McJones

Lainaus käyttäjältä: Jonne - 18.11.09 - klo:21:59
Tuo yhdistelmäkone on hiukan kaksipiippuinen juttu... Jos sinulla ei ole
isoja osia jyrsittäväksi, se kyllä on ihan asiallinen. Muutoin jättäisin väliin,
liikkeet loppuu hyvin nopeasti tuollaisessa...
Mietiskelin aiemmin, että max. 0,5L limpparipullon kokoista tarvii nyrhiä, metalliosat tosiaan rc-autoa ajatellen myös pieniä. Liekö pelkkä sorvi + penkkiporakone toinen toimiva pari, kai sitä sorvillakin jotain jyrsii jos saa kappaleet sopivasti kiinni?

Kierteentekoon hammaspyörät, pyörivä keskiö ja poraistukka tukipylkkään, puunjyrsintätuki, pallosorvaussarja ja sopiva setti kiinnitysvälineitä, niin siinähän se taitaisi olla. Ja työkalut/terät toki päälle...

Jonne

#57
Ikäviä uutisia, hinnat Sumoreilla nousevat, johtuen dollarin kurssista, Sumoresta
ja sataman huolintaliikkeen veloituksista. Eli hintoihin tulee lisää 3% - 9% (isommissa
vähemmän, pienimissä enemmän).

Pahoittelen  :(


Uusi hinnasto tulee tuota pikaa.


Muokattu 4.1.2010:

Delta Electronics -tuotteet www.thelentech.fi - Blogi ennenmikrotietokoneita.blogspot.fi

Jonne

#58
Hinnat nousevat nyt kylläkin 15% kauttaaltaan  :'( , koska koneita ei ole mennyt niin paljon kuin oletin. Yksi syy on siinä, etten voi ottaa isoja määriä koneita kerralla, koska olen (ainakin toistaiseksi) nappikauppias. Lisäksi yritän saada koneet toimitettua mahdollsimman nopeasti, joten yhteen tilaukseen tulee turhan vähän koneita. Ajatellaan vaikka näin; jos tuon viisi konetta, pelkät kulut ovat jo yhden koneen verran. Eli minun on ikävä kyllä nostettava hintoja, koska noilla aikaisemmilla hinnoilla pääsen kilometritehtaalle. Hinnat kyllä laskevat, kun minulla on varaa tuoda 12 metrinen merikontti kerralla.

Lisäksi minulla on uusi ehdotus maksuun. Käsiraha 30%, ja loput sitten kun Kiinan poika saa koneen laivaan. Samanlainen maksuehto on minullakin tehtaalle, joten se helpottaa touhujani huomattavasti. Lisäksi varmasti harrastajaa, kun ei joudu maksamaan kerralla koko konetta.

Toivoisin, että  harrastajat keräävät porukassa koneet mitä haluatte, vaikka tässä topicissa suoraan. Olisiko tuollainen 5-10 konetta ja tilaus lähtee sitten? Olen sen verran hajamielinen "keksijä", että minulta tuppaa unohtumaan milloin mitäkin   ::) , joten ehkä olisi parempi, että ne olisi tässä topicissa listattuna. Yhteystiedot tilaajilta tarvin vasta sitten, kun konesatsi on saatu läjään, eli ei tarvi rahaa roikottaa kiinni ennen H-hetkeä...

Liitteenä uusi hinnasto, voidaan katsoa jotain kivaa jokaiseen koneeseen kaupanpäällisiksi...

Muokattu: uudet hinnat eivät koske niitä, jotka ovat jo tilauksestaan saaneet laskun.
Delta Electronics -tuotteet www.thelentech.fi - Blogi ennenmikrotietokoneita.blogspot.fi

stenberg

Onko tietoa vielä missäpäin maailmaa ensimmäinen läjä liikkuu?
Mitä lentorahti maksaa esim. tuollaiselle ~200kg jyrsimelle?

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk