rautakappaleille tekijää NC/CNC-jyrsimellä?

Aloittaja teme, 01.07.13 - klo:18:16

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

teme

Moi,

Tarvitsisin harrastusprojektina tehtävän CNC-jyrsimen rautaosille valmistajaa. Piirustukset löytyvät täältä:

http://koti.mbnet.fi/teemul/piirustukset/

Ballnut_support_Y&Z (2 kpl).PDF -tiedoston mukaista osaa pitäisi tehdä kaksi kappaletta. Materiaalit on jo hankittu ja niissä on työstövaraa puolesta sentistä senttiin per suunta, eli niitä joutuu jonkun aikaa ajamaan mittoihinsa. Pystyn toimittamaan kappaleista 2D ja 3D -tiedostoja halutussa muodossa CNC-koneelle.

Voit tarjota yksittäisten kappaleiden valmistustakin, ei ole pakko tehdä koko satsia. Helsinki tai Hyvinkää olisivat helpoimmat toimitusosoitteet, mutta jos pystyt tekemään useamman kappaleen voin hoitaa kuljetukset henkilökohtaisesti melkein mistä tahansa.

ttontsa

Onko aihiot polttoleikkeitä? Kuumavalssatut latat ei kelvanne

oolmost kaikki levyt on kuvissa tarve oikaisukoneistaa joko toiselta tahi molemmin puolin, näin ainakin tulkkaisin että toisella puolen pintamerkki??? esm. Carriage_base.PDF 8x100mm L=529. Villi veikkaus olisi että 10mm kuumavalssatusta kun oikaisee toiselta puolen 2mm pois niin tulos muistuttaa kiikkustuolin jalkaa. Kaupanpäälliseksi ohut latat Perin v mäisiä kiinnittää ja väristää minkä kerkeää ...magneettipöytä + hionta? Väittäisin että 8x100mm kuumavalssattu latta on suorempi kuin -2mm oikaisukoneistettu 10x100. Toki näissäkin joskus saa kouriin sellasta harakiriä joka sopii valmiiksi kiikkustuoliin.

sten:n valmiiksi hiotut levyt ois tälläsiin onnen omiaan.

kuularuuvin kiinnikkeistä jättäsin 28H6 tolerannsin pois. Vaikka 1mm isompi reikä  niin jää varaa keskiökoron virheisiin sovittaessa kiristelee ettei kanita. Toleroi mielummin kiinnityspohjan ja otsapinnan kohtisuoruus ja keskiön korko pohjasta..
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk