Pienen männän kustannusarvio

Aloittaja jyrki.j.koivisto, 02.10.12 - klo:12:00

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

jyrki.j.koivisto

Moro,

Pitäs saada tämmöinen pieni mäntä älämölö paineilmavehkeeseen, mitenkähän paljon tuommoisen teettäminen maksaisi?



Materiaalina voisi olla joko alumiini (saakohan männän liukuosaa kuin hyvin liukkaaksi?) tai jonnin sortin rauta.

Männän ja sylinterin väliin pitäisi saada älyttömän pieni ohivuoto eli kun tuubi on nimellisesti sen 80mm niin männän pitäisi päästää hieman ohi, mutta hyvin hyvin vähän. Voinen itse sitä kiillotella niin halkasija saisi sitten olla karvan yli 80mm.

Kolot vasemmalla puolella on vain kevennyksiä, ehkä tarpeettomia jos materiaalina on alumiini. Ylhäällä oikealla oleva on kiinnytys pultti jota ei siis tarvi teetättää kun on jo valmiina.

Ei ole mitään hajua mitä tämmöinen kustantaa, mutta pennillä pitäs tietenkin saada...

ttontsa

Eiks 300+alv kuulosta ihan hyvältä tarjoukselta :D Vajaa tunnin homma.

Mitä ilmeisimmin ymmärrän oikein että vasemmassa laidassa oleva 12mm leveä ja 20mm syvä kanjoni on juurikin se kevennys? ...mikä tekeekin siitä sitten sen kus*sen koneistaa. 20mm syvä päätypistoterä ja eikun hommiin. >:(

Minikoneen omistajana ja työkaluvajakkina ihmisenä melkein ajasin sen 10mm jyrsintapilla jyrsimellä pyörösyöttöpöydässä jos se todellakin tarvitaan. Jos kevennyksen mitat on noin mittoja eli +/-0,5mm tahi sinnepäin niin sitten eri asia.

Pitänee mittailla oisko tossa mun 80 alutangossa työvaroja ulkohalkasijalle. Hitulastu pois pinnasta ja sorvissa 800 vesihiomakangasta + autosolilla ja huopapalalla kun "nauhaa" pari minuttia niin pinta todellakin kiiltää kuin papin kalju. Jos valmiiksi ajetaan ulkohalkaisija ja toleranssi todellekin sun tarvis tietää, määrittää ja päättää, helppo toleranssi alue saavutta ilman tuskaa ja tulikiveä  0...0,05mm
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

jyrki.j.koivisto

#2
Kevennyksen mitat on noin mittoja, ainoa tärkeä mitta on männän halkasija.

Nuo kolme pientä 5millin reikää on paineilmaa varten, joka siis syötetään männän toiselta puolen ja menee vartta pitkin sitten männän painepuolelle... Männän liike olisi siinä 25mm, ja toivottavasti hyvin nopea tahtista edestakas liikettä.

300€ on yli tämän budjetin, tarkoituksena olisi väsätä työpaikan hommiin tämmöinen koe systeemi, jolla saisi vesisuihkulle hieman nopeutta... Luultavasti jos tuo toimii saisin siitä ehkä 50€ alotepalkkion...

Oikeassa vehkeessä mistä tuota konstruktiota kopion, mäntä oli 22,5millinen ja kympin pienempi kuin ite sylinteri. Tuota en vain tiedä mitä halkasijan muutos aiheuttaa systeemiin. Tuo mäntä toimii samalla paineilman sulkijana (syöttö tuubin keskeltä) Männän paluuliike syntyy tuon ohivuodon ansiosta (painelinja nimellisesti männän sulkemana, mutta ohivuoto menee männälle)

ttontsa

#3
Jaa-a konstruktioon tarttes tutustua karvan lähemmin. No kai se periaate pelaa puhtaasti skaalaamalla kun skaalaa kaikkia mittoja suht samassa suhteessa. Liikutellaanko pi-männällä sitten toista vesimäntää?

Öö alotepalkkio puoliksi?? 8) aihio n. 7€, terä ja sähkökulut 1€ alv:t 5,75€ jäännökseks jää 11,25 josta verohin ja sivukuluhin vaikka joku 28% ja postikulut 6,5€ nin kourahan jää, mitä 2,10€  :o  ...eiku suuta hevosen kengälle, saaha sillä tölkin maitoa. Joksenkin ei yhtään ihmetytä miksi kaikki työ ja tuotanto valuu kiinaan... kunhan spekuloin ;D

edit: ei masennuta, kuhan ehin pajalle nin tsekkaan aihion, eiköhän tähän joku tolkun hinta löydetä. Tuumaile noi mitat ja toleranssit valmiiksi.
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

Ville Vaho

Kuva ainakin on ihan suolesta, sen perusteella toi 300€ +alv kuulostaa hyvältä.  :D

Mikä härpäke kyseessä kun ei ole tiivistettä eikä mitään?
-vilderi

jyrki.j.koivisto

kuvan piirsin aamusella nopsaan, kaikki tarvittavat mitat siinä on ilmoitettu näin alustavaa tiedustelua varten. Näissä ei ole tiivisteitä, koska eipä se toimi ilman ohivirtausta.

Tapani Honkanen

Näin vähän koulutettuna simpassina en tuon kuvan perusteella vieläkään ymmärrä, millainen härpäke tuo mäntä on. Tuntuu turhaan eletyltä ajalta tuo neljä vuosikymmentä koneensuunnittelun/tuotekehityksen parissa. Itsekin voisin jotain tehdä ihan harrastuksen vuoksi, jottei kalliit, halvalla hankitut, koneet pilaannu käytön puutteessa.

timopen

Itse ymmärsin, että mäntä on tuon liitteenä olevan kuvan mukainen. Vaikka kuvan piirsinkin, en ole antamassa tarjousta valmistuksesta :P

jyrki.j.koivisto

On kyllä hieno cad piirros! Tuommoinen se olisi. Saanko käyttää tuota piirrosta?

ttontsa

12V konesuunnittelua ja teknistä piirtämistä, niin kyllähän eritoten asiakkaiden erinomaiset suusanalliset sepustukset ja raapustukset saa aina joskus hymyn nousemaan korviin ;D
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

jyrki.j.koivisto

#10
Aina vain paranee!

Tuossa olisi taas karkea yleissuunnitelma härpäkkeestä, tämä siis olisi paineilmatoiminen painepesuri.

Paikassa jossa tuota käytetään ei voi käyttää sähkövehkeitä tai laitteita joista voi vuotaa öljyä. Paineilmaa tuotetaan neljällä mummonmökin kokoisella kompuralla joten tuotosta ei ole kiinni, vaikka hyötysuhde olisikin huonompi.

Ko. kapistusta käytettäisiin altaiden puhdistukseen joita päällä ollessaan syötetään 40kA tasasuuntaajalla (4 tämmöistä neljässä eri viratapiirissä)

Nyt käytän työssä metrisellä titaaniterällä varustettua piikkapyssyä, ajattelin että tuolla olisi helpompi hoitaa sakan poisto.



Voinen koittaa saada tuohon palautusjousta, jolloin männästä voisi koittaa saada tiiviin. Tuohon ei sitten tarvitsisi kuin ajaa urat huulitiivisteitä varten kehälle ja ura liukurenkaalle.

Runko koostuisi 80mm kiekoista joita kasattaisiin tuubiin. Eritoten tuolla vesipäässä. Painekammion koko ei ole tuossa kuvassa missään mittasuhteissa.

Tuossa kuvassa on tilanne missä liikkeelle lähtö on kaikkein huonointa, paineilmaa vuotaa sulkukohdasta tasaisesti molemmin puolin mäntää, mutta koska painepuoli on männänvarren kautta yhteydessä normaalipaineeseen syntyy männän vasemmalle puolelle suurempi paine ja mäntä alkaa liukua + ilman liike normaalipainetta kohden vetää myös mäntää. Liikettä jatkuu kunnes männänvarressa oleva reikä saapuu kammioon johon paineilmaa syötetään ja paine alkaa nousta männän oikealla puolen, männän ohivuoto päästää vasemmaltapuolen hieman painetta männän liikkuessa loput toimii ilmapatsaana ettei mäntä törmää tuubin lopussa, osa vasemmanpuoleisen kammion paineesta häviää myös liukurenkaan ohi. Männän ja sen varren massalla lienee osuutta myös liikkeen jatkumiseen. Vesipesän syöttövedenpainekin työntää mäntää oikealle joten tämä voinee toimia ilman jousiakin.

viilari

Tuohonhan kannattaisi sorvata muutama pyöreäpohjainen ura kehälle,tiivistäisi ja keskittäisi paremmin.(vrt.kranaatinheittimen kranaatti)

Tapani Honkanen

No voi peräsuolen pätkä sentään, siitähän puuttui keskiviiva. Koulutetulla simpassilla se on hyvin merkityksellinen. Hieman rajoittunut kun on, niin noita kahta symetristä kuviota ei osannut yhdistää. Lisäksi kevennysurien suulle kuvautuu ehyt muotoviiva, eikä noin tuollaista aukkoa. Samaten ehyet viivat puuttuu keskiöstä noihin sisälieriöihin. Oppia ikä kaikki, itselle meinaan.

jyrki.j.koivisto

#13
 :) En osaa konepiirustusta, ei sitä turhaan taideta olla standardisoitu...

6barin (600kPa) paineella jos oikein laskin niin 25mm vesimäntä aiheuttaisi 61barin paineen ja oletan sen olevan vakiopaine jolloin ei tarvita edes ylipaineelle poistoa, mutta kyllä senkin peräpään kiekkoihin porais. Liipasinta päästettäessä painemäntä vain pysähtyy ja tuottaa vakiopainetta vedelle.

Tuo sama sylinterinvarsi toimisi siis myös vesimäntänä samalla halkasijalla. Oletan 16milliseksi hionnan olevan kallista.

Voisi sen jousen laittaa erikseen 16millisen vesimännänpäälle ja sitten tuohon 25milliseen kuppi vain päähän, hieman tulisi pituutta kyllä lisää.

ttontsa

Jaahans, herra on osannut avata perus tynnyripumpun tahi kiinalaisen pi-toimisen hydrauliprässin :D  Onkos sovellus niin spessu että pitää lähteä draf:sta rakentamaan?

googleen vaikka kuvahaku "Air operated high pressure piston pump" niin todennäköisesti tollasen saat jostakin valmiskomponenttinakin.

Tiivistysratkaisussa voi olla joku tolkkukin miksi sen on jätetty pois ja toteutettu vaan sovitteella, eli männän liikenopeus. Normaali huulitiivisteiden liikenopeusalueet voi paukkua. Toki onhan moottorisahan männässäkin tiivisteet ja jengaa 14krpm, eli suunnittelullahan siitä selviää.
Hitsaus&koneistus&Protopaja
www.tulinen.fi

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk