TIEDOTE sähköpostiviesteistä

Muistathan tarkistaa sähköpostisi roskapostikansion – foorumin lähettämät automaattiviestit saattavat päätyä sinne. Viestit tulevat osoitteesta cnc-tekniikka@cnc-tekniikka.com.

IKI proto

Aloittaja Pasi., 15.08.13 - klo:22:21

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 7 Vieraat katselee tätä aihetta.

Pasi.

Pakko laittaa topikki pystyyn nii saa ikuisuus projektin valmiiksi joskus :D

Tarina alkoi joskus reilu 4v sitte haaveesta omasta cnc:stä. Aluksi oli runkona mielessä kuulakiskoilla(keittiöissä joskus käytetään laatikoissa) rakennettu pieni työalaltaan noin 30x30x10cm jyrsin. Ostin siihen foorumilta moottoreiksi nema34:set, jotka oli kyllä aika ylimitoitetut tuolle kamppeelle. Projekti innostus laantui noin pariksi vuodeksi ja rojut jäi tallin pimeään nurkkaan.

Parin vuoden päästä tuli sattuman kaupalla eteen kaksi kohtuu järeää kuulaketjullista johdetta ja kasa muuta rojua, pakkohan ne oli pois ostaa ku halavalla sai! Siitä lähti taas projekti käyntii ja rungoksi tuli 100x100x5 RHS. Sain rungon hitsattua ja johteet niputettua kiinni ja sitte rojekti taas pysähtyi, mutta nyt ajanpuutteen vuoksi. Joitain osia tuli kuitenkin tilattua ebayn kautta ja projekti eteni todella hitaasti.

Nyt kesälomalla päätin että nyt tai ei koskaan, talliin pitää saada tilaa ja tuo teräskehikko menee joko romunkeräykseen tai sitte se tehään valmiksi! Ei muutaku ebay auki ja puuttuvat palikat tilaukseen. Vanhempia kuvia voisi jostain vanhoilta kovoilta löytyä, mutta en jaksanut niitä kaivaa tähän, laitetaan nykyhetkeä.




Nämäkin kuvat oli piirretynä ainaki 2v. Vähän tiggiliimaa ja x-akselin kuularuuvin toinen kannake valmis.


Kuularuuvi by kiina, 25mm/10 nousu. Johteet on valurautaa ja painaa ainaki 50kg/kpl


X-akselia, kuularuuvi 16mm/10mm nousu. Karana 2,2kw kiinakara. Z-akseliin pitää vielä muuttaa ruuvin alalaakerointi ja hommata moottorille kunnon alalevy nii saa moottoria alemmas.


Tänään rakentelin jäähytystä karalle, kennona autosta lämppärin kenno, pumppuna bosch joka oli mersussa veden kierrättimenä.


Tässä nykyhetki, tilauksessa lisää energiansiirtoketjua ja välitykset 1:2 x ja y akselille profiiliksi otin 5m.

Koneen työalue on nyt noin 700x700x300mm ja paino huitelee varmaan jossain 300kg tienoilla. Värikin tuli valittua arvalla alkuviikosta kaupan maalihyllyllä ;D On tuossa vielä hommaa, runkoonki pitää hitsata tuet vielä molemmin puolin oikealla väliaikainen tuki. Z-akseli on jo toiminnassa ja Mach3:lla testattu.

Moottoreita ohjaa kolme M542 korttia ja 5-akselinen Breakout Board, virtalähteenä 10A/36v kiinan poweri.

E: liitteet lisätty samassa järjestyksessä kuin yllä
IKI Proto

mpr

Mielenkiintoista, ei vaan näy kuvat.
Koitappa laittaa kuvat suoraan näille sivuille alhaalla olevasta "Liitteet ja muut asetukset" kohdasta.

Pasi.

Onko kukaan käyttänyt induktiivisia kytkimiä rajakytkimenä? rajakytkimet olis seuraavaksi hankinnassa.
IKI Proto

mpr

"Inkkari" on ihan hyvä rajakytkin, ainakin se on mekaanisesti kulumaton.
Pienihalkaisiaiset on lisäksi kytkentäpisteeltään tarkkoja (hyvä toistotarkkuus)

mkuivamaki

Vähän sama aihe itsellä ajankohtainen. Olen arponut että onko iso vai pieni halkaisija parempi (=tarkempi).
Itsellä tarkoitus laittaa HOME kytkimiksi. Näitä vähän katsellut:

http://www.ebay.com/itm/1pc-Riko-PSC0801-N-M8-Inductive-Proximity-Sensor-D-1mm-Taiwan-/130563667401?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e663375c9

lisäksi onko parempi mitä lyhyempi on kytkentäetäisyys, ainakin hystereesi pienenee sitä mukaa.

Pasi.

IKI Proto

timopen

Laitoin omaan koneeseen nuo inkkarit rajakytkimiksi ja mietin samaa, että kuinka tarkat mahtaa olla. Itse laitoin tuolleen, että tunnistettava pinta liukuu anturin kärkeen sivusta (tuolla kuvia http://www.cnc-tekniikka.com/CNC-forum1/index.php?topic=5545.30). Enpä oikein osaa sanoa, että onko se tarkkuuden kannalta parempi vai huonompi kuin se, että anturin tunnistuspinta "törmää" tunnistuspintaan...

Noissa antureissa, mitä käytin oli mielestäni melko suuret nuo hystereesi ym. alueet tuon datasheetin mukaan: https://dl.dropboxusercontent.com/u/51141608/IFM-induktiiviset_anturit.pdf ja ne on esitetty tuolleen kohtisuoraan otsapintaan nähden niin ajattelin, että tuo käyttämäni asennustapa saattaisi olla tarkempi ja tietty jos jostain syystä menee yli rajan niin ei osu anturiin. Toinen mitä mietin oli se, että voisiko tarkkuutta lisätä käyttämällä metallina kuparia, mikä tuon datasheetin mukaan kaikken pienin tunnistusetäisyys, mutta nyt kun tarkemmin katsoin niin tuo toinen 10% virhe on nimellisestä etäisyydestä ja toinen tuosta todellisesta tuntoetäisyydestä Sr, johon tuo materiaali vaikuttaa, mutta ota noista nyt sitten täysin selvää...

Muistelisin, että Juurikorven romussa oli noita uusia hyvin samannäköisiä antureita kuin itse käyttämäni hintaan 10e/kpl. Jossain vaiheessa olisi tarkoitus siellä pyörähtää niin voisin mahdollisesti sieltä niitä ostaa ja pistää edelleen liikkeelle täällä, jos porukalla on tarvetta.

- Timo



Pasi.

Tilasin muutaman kiinan anturin testiksi mitä linkitin yllä, näkee minkälaista tarkkuutta löytyy. Jos nuo ei oo tarpeeksi tarkkoja nii sitte voisin harkita noita IFM:n antureita.

E: korjataan anturin malli eli SN04-P
IKI Proto

TeacDance

http://www.youtube.com/watch?v=WTq3TBwN7w4&list=PL7D8114DC46272048&index=1

Tuolla monta videota noista antureista.. paras tulos ilmeisesti saadaan matta mustaa pintaa vasten mikäli oikein ymmärsin ja terästä vasten ei alumiinia
_________________
Tero Koskela
Ylivieska

YouTube

Pasi.

^Tuollahan oli paljo juttua antureista

Tänään tuli vähä lisää palikoita postissa! Tosin taitaa joutua vielä vähä välityksiä muuttamaan että saa remmin välykset pois.
IKI Proto

Pasi.

Sähköt rupiaa löytämään paikkansa, tulossa vielä yks kortti ja sitte saa loputkin sähköt paikoilleen. Karaa testattu ja toimii, puolentunnin kuormattomalla käytöllä vesi lämpesi vähän alle kädenlämpöiseksi. Jos ens viikolla tulee lisää osia nii saa projektin taas vähän eteenpäin.
IKI Proto

Pasi.

Päivitystä,

Kiinan anturit ja hätä-seis napit tuli postissa muutama viikko sitte
IKI Proto

Pasi.

Sähköt valmiina kotelossa, pientä tappelua oli tamun kanssa. Foorumia lukeneet varmaan huomasivatkin, että sitä TeacDance:n kanssa ratkottiin toisessa topikissa ja nyt toimii oikein! Kiinan 1€ tuulettimet ja vanha tietokoneen virtalähdekki sai hyötykäyttöä.
IKI Proto

Pasi.

Illasta tuli otettua testi lastut ja sehän toimi  :o Vielä siinä riittää hommaa, mutta nyt on motivaatiota taas jatkaa  ;D
IKI Proto

mkuivamaki

Heh, kiinanpojat on taas ottanu OMKQN logoon jostain mallia ;) Mutta onnittelut ensimmäisistä lastuista, siitä se lähtee.
Mistä muuten anturit ja napit tuli? Millaiset noi anturit on?

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk