TIEDOTE sähköpostiviesteistä

Muistathan tarkistaa sähköpostisi roskapostikansion – foorumin lähettämät automaattiviestit saattavat päätyä sinne. Viestit tulevat osoitteesta cnc-tekniikka@cnc-tekniikka.com.

Diptrace-kurssi

Aloittaja Kremmen, 05.12.12 - klo:12:48

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 2 Vieraat katselee tätä aihetta.

Kremmen

Enempi täällä tietenkin keskusteltu mekaanisista työkaluista, mutta työkalu se piirilevysuunniteluohjelmakin on. Vaikuttaa olevan foorumilaisillakin kiinnostusta itse käyttämääni DipTraceen ja minultakin on aina välillä kyselty neuvoja, kun olen itse tuon kapineen puolestapuhuja.
Tässä voisi nitistää useammankin hyönteisen yhdellä läpäyksellä jos kyhäisin aiheesta jonkinlaisen ruutukaappausvideon tai pari, missä käytäisi läpi elämää helpottavia perusjuttuja. Kertokaa jos kiinnostaa niin edetään sen mukaan sitten.
Nothing sings like a kilovolt
Dr W. Bishop

Kremmen

Eipä ollut vaikeaa  8)
Kyhäsin ensimmäisen videonpätkän vähän niinkuin kokeeksi. Kommentoikaa kannattaako jatkaa.

http://youtu.be/OEA0yInkgkU
Nothing sings like a kilovolt
Dr W. Bishop

olli henttonen

#2
 8)
Mustan aukon kurssi, kannattaa jatkaa ja liittää kuva sekä ääni mukaan ::)
vai näkeekö muut videon, minulla pelkkää mustaa
dyykkari

Hannu


Kiitos, varmaan käy oppikirjasta myös monille elektroniikka harrastajille.
He ovat  innoissaan tälläisesta jos vaan sattuvat löytämään videon.
Jatko osia odotellen...

Toni

Lainaus käyttäjältä: dyykkari - 05.12.12 - klo:16:22
8)
Mustan aukon kurssi, kannattaa jatkaa ja liittää kuva sekä ääni mukaan ::)
vai näkeekö muut videon, minulla pelkkää mustaa

Kyllä tääläpäin näkyy ja kuuluu.

olli henttonen

Niin tietenkin, jo alkoi minullakin näkyä kun lisäsin kaikki mahdolliset playerit flash/shocwave
dyykkari

jtec

Ehdottomasti kannattaa jatkaa! Kremmenin videon tasoisia käyttöohjeitahan ei saa mistään muualta, ja vielä suomenkielisenä!

Ozz

Kyllä kannattaa jatkaa ihan ehdottomasti!
Tämän tyyliset "opetuspaketit" ovat ihan ehdottomia ja mitä nopeesti kurkkasin niin tota on mukava seurata ja mikä tärkeintä niin sieltä löytyy myös tarkkaa kuvanlaatua.

Täytyypä oikein miettiä että josko tota diptracea pitäis oikein testailla varsinkin jos niitä ohjeita on tulossa lisää...

Kremmen

No saamanne pitää  :P. tässä seuraava episodi: http://youtu.be/dksTVVnBG1Y
Nothing sings like a kilovolt
Dr W. Bishop

Kremmen

Youtube näyttää pakkaavan näin pitkää videota vielä vähän lisää mistä aiheutuu se harmi, että tekstit ei ole luettavissa enää. Pitää miettiä mitä tuolle saisi tehtyä, ja ehkäö seuraavia pätkiä täytyy hillitä lyhyemmiksi jos laatu pysyisi sillä tavoin parempana.
Nothing sings like a kilovolt
Dr W. Bishop

petko

Lainaus käyttäjältä: Kremmen - 05.12.12 - klo:23:06
Youtube näyttää pakkaavan näin pitkää videota vielä vähän lisää mistä aiheutuu se harmi, että tekstit ei ole luettavissa enää. Pitää miettiä mitä tuolle saisi tehtyä, ja ehkäö seuraavia pätkiä täytyy hillitä lyhyemmiksi jos laatu pysyisi sillä tavoin parempana.

Täällä ainakin näkyy tekstit ihan hyvin 1080p tai original- kuvanlaadulla.

Seppo K


KIITOS Kremmen - mahtavaa. Todella hienoa koulutusta ja selkeää. Ja terävästi näkyy kaikki.

Kiitos.

Voisitko pistää tuohon avausviestiin vielä editoiden hieman tietoa ja linkkejä tuon työkalun saatavuudesta, niin olisi koko infopaketti sitten yhdessä ketjussa täällä meidän aarrearkussa.


ps. Kukahan taitaja tekisi vastaavan suomenkielisen opetussetin esim. Mach:n käytöstä kaikkine käytännön vinkkeineen?
Konepiirustuksestahan oli jo juttua.
Seppo Köngäs

olli henttonen

#12
Vähän on pehmeätä teksti, mutta täysin luettavaa ja jatka ihmeessä hyvin meni opastus perille. Jatkossa jos saisi kaikki videot ladattavaksi samasta paikasta täydellä resoluutiolla, taikka tallenna ne DVD levylle ja korvausta vastaan jaa tarvitseville.
Edit:
Toisessa jaksossa kuva oli huomattavasti pehmeämpi, muutitko joitakin tallennusasetuksia?
Suosittelen että tekovaiheessa teet niin hyvillä asetuksilla kuin koneesi antaa periksi jatkoa ajatellen. Ja sitten vasta muutat resoluutiota pienemmäksi esim kun lähetät youtubeen. Vähän enemmän vaivaa mut itse ottaisin kopiot koneelleni vaikka fulhd muodossa, 1920x1080. Jos tarvitset editointi apua, esim alku ja lopputekstityksien kanssa yms niin lähetä minulle teen sen mielelläni.
dyykkari

Kremmen

Itse asiassa tein muutoksen noiden kahden välillä, mutta vain sen, että käänsin videokooderissa päälle maksimilaadun. Youtube suosittelee että clipit lähetetään parhaalla mahdollisella laadulla ja sen koetin tehdä. Oma epäilys on, että kun toka video on vartin pidempi niin Youtube pakkaa sitä vähän enemmän. Omalla koneella resoluutio on parempi ja niin hyvä kuin mitä tuosta ilmaisesta tallentimesta lähtee.
DipTracessa on vielä vaikka mitä läpikäytävää, koetan jakaa jatko-osat vähän lyhyempiin pätkiin josko laatu säilyisi parempana.
Pitää myöskin testailla olisiko noiden yleisten enkooderien välillä jotain näkyviä eroja. Valitsee sitten parhaan.
Nothing sings like a kilovolt
Dr W. Bishop

jussi

Saiskos ehdottaa kurssiaiheeksi komponentin symboolin ja footprintin teko. Näyttää mielenkiintoiselta jos vaikka vaihtais eaglen.

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk