Pieni pöytäsorvi

Aloittaja porepe, 17.10.09 - klo:21:20

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

porepe

Elikäs tarkoituksena on tehdä pieni manuaali pöytäsorvi, jota voi sitten tarpeen mukaan ajaa myös EMC:llä.

Sorvin tekniset tiedot ovat

-Kärkiväli 600mm
-Karamoottori 0,4Kw
-Liukulaakeroitu Kara
-Karaporaus 30mm
-Karaputken sisähalkaisija 26mm
-Pyörintähalkaisija johteiden / rungon päällä 270mm
  ja poikkikelkan päällä 90mm
-Pitkittäis kelkan liike 450mm
-Poikkki kelkan liike 180mm
- Mahdollisuus "hinata" kärkipylkkää kelkalla (automaatti syöttö).
- Valmistusmateriaali Rakenneteräs yms romulavalta löytynyt jämärauta.




Eli koko projekti sai alkunsa tarpeesta pieneen manuaali pöytäsorviin, mutta koska cnc ohjaus helpottaa kaarevien yms hankakien kappaleiden tekemisessä, niin sekin mahdollisuus koneelle suotakoon.

Ihan alkujaan meinasin tehdä pelkän manuaalisorvin, niin että siinä olisi vain syöttömoottorina servo kierteytyksiä varten, mutta kuten usein ennenkin niin myös jälleen mopo lähti keulimaan hullun alla...

Edelleen on hakusessa / mietintämyssyssä hautumassa tuo kysymys, että miten saisi hoidettua kierteytyksen ilman, että EMC:tä tarvitsisi starta ollenkaan???

Koneessa on moduli 2:sen hammastanko käsin ajoa varten ja 15mm kuularuuvi 5mm nousulla konesyöttöä varten. Seuraavasta tulen varmasti kuulemaan vastalauseita tai ihmettelyä muilta harrastajilta, mutta suomihan on vapaa maa...  Poikkikelkan liike on toteutettu m16 kierretangolla, jolloin välyksien kasvaessa se voidaan helposti vaihtaa uuteen ilman minkäänlaista koneistamista. Kuularuuvejakin olisi toki ollut, mutta ne olisivat taas vaatineet jarrun kaverikseen manuaalisorvauksessa, joten niistä luovuttiin ja päädyttiin kierretankoon. Mutterit on  valmistettu tinapronssista, kuten karan liukulaakeritkin.

Karassa on painekuulalaakerit molemmissa päissä, mutta varsinaisena laakerointina on Tinapronssista valmistetut liukulaakerit. Laakereiden ulkopinta on 1 asteen kartio ja holkit on halkaistu, jolloin on mahdollista säätää laakereiden välys todella tarkasti. Nyt jos joku ihmettelee, että miksi kone on tehty liukulaakereilla??? Niin syy on värinöiden eliminointi.

Karamoottoriksi tulee normaali voimavirta moottori, jota syötetään tamulla. Poikkikelkkaan tulee joko encooderilla varustettu stepperi, tai todella pieni servo. Pitkittäis kelkan syötöstä vastaa DC servo 15mm kuularuuvin välitksellä. Kuularuuvi on asennettu siten, että se on työstettäessä vedossa.

Kone on pääosin koottu Hitsaamalla ja pulttaamalla. Hitstessa paras kaverini on ollut mittakello, jota joutuu kyttäämään alvariinsa raudan vedellessä mihin sattuu. Niin hullulta kuin se kuulostaakin, niin 30mm teräslevy yritti vetää hitsatessa yli 0,5mm 400mm matkalla, vaikka molemmin puolin tasaisesti ja pienillä pisteillä hitsattiinkin. Tästä johtuen rungon ja karalaatikon etuseinän välisen sauman hitsaaminen kesti yli 2 tuntia ja sauma on vähemmän kaunista.

Pitkittäiset johteet ovat STAR 25:set ja poikittaiset THK 25:set

Lisää kuvia projektista on ositteessa
http://picasaweb.google.fi/Porepe76/SorviProjekti?feat=directlink

Petri Junnila
Mynämäki

JH-Q

Onpas komea prokkis!
Pistää kyllä sanattomaksi  ::)

Jussik

Terve

Aika jänniä toteutuksia.
Siis todella hieno vehes.

Jussi

porepe

No niin. Karamoottoriksi on sitten valittu (67v / 0.4Kw jatkuva ja 2Kw piikki.) yaskawan jarrullinen Dc-servo.
Servoa olisi tarkoitus ajaa 78v jännitteellä Whale 3:sen ohjaimella.
Ja jos tulee savut ulos niin sitten jollakin muulla, esim Teron pumpulla.

Speksit näkyvät allaolevissa kuvissa.

Myös pitkittäis kelkka on saanut veivin,tai ainakin hahmotelman siitä.

Picasan alla on myös lisää kuvia, sekä pieni videonpätkä karamoottorista dc:llä ajettuna ilman päätettä.

Petri Junnila
Mynämäki

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk