TIEDOTE sähköpostiviesteistä

Muistathan tarkistaa sähköpostisi roskapostikansion – foorumin lähettämät automaattiviestit saattavat päätyä sinne. Viestit tulevat osoitteesta cnc-tekniikka@cnc-tekniikka.com.

Laserleikkaukseen vaaditut tehot

Aloittaja Alpha12, 19.05.12 - klo:11:45

« edellinen - seuraava »

0 Jäsenet ja 1 Vieras katselee tätä aihetta.

Alpha12

satuin tuossa saamaan käsiini 20W 808nm laserdiodin, joka on ympättynä tollaseen vesijäähdytyskuoreen.

vuosia jo ollut haaveissa laserleikkaus ja nyt innostuin oikein kunnolla kun tuon sai, ja kuitenkin nuota tehoja lähtee se 20w ettei tarvitse CO2 putkia käsitellä.

Saako tuolla 20w teholla vaan leikattua mitään paperia vahvempaa?
paljonko tehoja tarvitaan esim muoville, alumiinille tms?
kannattaako suosista laittaa co2 putki ja tuplata tehot?

oma lasertietämys ei päätä huimaa ja sain jo särjettyä yhden kamerankennon liiallisella kikkailulla   ::)


a12

eemeli

Hep.

20 watilla ei etenkään metallien kanssa ihmeisiin pysty. Yhden väittämän mukaan kyllä jopa tuuman paksuista akryyliä voisi hitaasti leikellä 25W tehoilla, mutta kuulostaa aika utuiselta?

Koitin kyllä hitsata akryyliä laserilla ja se ei kyllä onnistunut, tosin saattoi olla että joku muu aallonpituus olis ollut akryylille parempi. k.o. koneella tulee 1 mm jousiteräspeltiin läpireikä 17 joulen posauksella 3 joulea jäi vielä pelivaraakin... =)

Yleensä metallien leikkuussa ollaan tuolla 1kW yläpuolella tehoissa, tietty tyypistä ja pulssitusmahdollisuudesta.

Paperilla ja paperilla lienee kanssa aika lailla eroa, riippuen pinnasta, väristä jne.

-eemeli-
*tekemällä virheitä oppii tekemään parempia virheitä*

NiVa

Parempi yksi ruuvi löysällä, kuin kymmenen liian tiukalla!

t:Niva

FinCrate

Moi,

Meillä ajetaan 2mm teräslevyä laserilla tehoilla (S) 1200w, taajuus (T) 1789Hz, duty (B) 57% ja syöttö (F) 1920mm/min. Focus tulee säätää suunnilleen levyn puoleen väliin.

3mm levylle käy kaikki muut ku yllä, paitti S=1500w ja duty 87% sama syöttö.

Joskus leikitty koneella kännipäissään kavereitten kanssa pienillä tehoilla, tolla 20w teholla ei tainnu juuri muuta tapahtua ku saada tupakan palamaan.

Täysille ku laittaa, ni kakkosnelonen menee poikki niin että suhahtaa. kauhee savu vaan syntyy  ???

Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk