TIEDOTE sähköpostiviesteistä

Muistathan tarkistaa sähköpostisi roskapostikansion – foorumin lähettämät automaattiviestit saattavat päätyä sinne. Viestit tulevat osoitteesta cnc-tekniikka@cnc-tekniikka.com.
Menu

Näytä viestit

Tämä jakso sallii sinun katsoa tämän jäsenen kaikkia viestejä. Huomaa, että näet vain niiden alueiden viestit, joihin sinulla on nyt pääsy.

Näytä viestit Menu

Viestit - Apukara

#1
Tervehdys,

olen käännöstyötä varten lueskellut kirjallisuutta ja surffaillut netissä contouring-termin perässä. Kyse on siis työstöradasta, jossa sisäpuolista muotoa jyrsittäessä Z-taso pysyy vakiona kunnes kyseinen taso on kokonaan jyrsitty ja siirrytään seuraavalle tasolle alemmas (vastakohtana "perinteiselle" kopiojyrsinnälle, jossa jyrsitään "siivu" kerrallaan, ts. lähestytään, jyrsitään tasku pohjaan saakka ko. kohdalta, vedetään ylös ja otetaan vierestä seuraava "siivu" jne.). Onko kellään tiedossa hyviä vastineita? Tietääkseni puhutaan vakio-Z-jyrsinnästä, mutta tämä on minusta hiukan kömpelö termi, ei olisi sujuvampaa?
Powered by EzPortal
SMF spam blocked by CleanTalk