CNC-Harrastus

CNC-KONEEN KÄYTTÖ => Tietoa materiaaleista ja työstöarvoista => Puu / MDF / yms => Aiheen aloitti: krpk67 - 05.06.20 - klo:14:43

Otsikko: Tammen jyrsintä
Kirjoitti: krpk67 - 05.06.20 - klo:14:43
Terve!

Onko tammea hankala jyrsiä? Olen jyrsinyt CNC-koneella vain mäntyä ja haluaisin etukäteen tietää, kuinka paljon tammi eroaa siinä suhteessa työstöarvoiltaan?

Kiitos tiedosta!
Otsikko: Vs: Tammen jyrsintä
Kirjoitti: NiVa - 05.06.20 - klo:20:02
Moikka!

Olen kyllä työstänyt tammea. En nyt havainnut muuta kuin oksakohdat tahtovat olla hankalia. Yleensä irtoaa jättäen kuopan, jolloin työstä riippuen menee pilalle. Tietysti tuo riippuu paljon kuivaustavasta ja puun terveydestä.
Pitäisin "pahenpana" vaahteraa, jossa kovapala-terä on ainoa toimiva ja vielä suht suurilla kierroksilla.

Tuossa vanhaan "lahoon" tammilankkuun työstetty kyltti.

Otsikko: Vs: Tammen jyrsintä
Kirjoitti: FAARI 58 - 05.06.20 - klo:21:01
  Tammi ja pyökki on suurinpiirtein yhtä kovaa, jouduin vetään ensin rouhinta 6mm ballnose ja sitten viimeistely 1.5mm ballnose. Yritin vetää suoraan tolla viimeistelyllä terä kärys.
FAARI 58