USB-diskettiasema, joka toimii Windows 10:ssä
Ostetaan ulkopuolinen USB-diskettiasema, joka toimisi Windows 10 kanssa ja lukisi vanhoja koppuja.
Ostin Freecom merkkisen USB-aseman, mutta se ei avaa 17-vuotta vanhalla koneella tallentamia korppuja ja ei toimi WIN10:ssä tai XP:ssä.
Toisella Sonyn valmistamalla USB-asemalla korput ja tiedostot pystyy lukemaan ilman ongelmia kummassakin käyttiksessä.
Tarjoathan mahdollisimman pian, jos tuollainen toimiva asema on tarjolla...
Jussi
Katso koko ilmoitus (http://www.cnc-tekniikka.com/CNC-forum1/index.php?action=classifieds;sa=view;id=1028)
Löytyy iomega X1DE korppuasema, toimii windows 10 enterprise 64bit (1607, build 14393.1066) kunhan valitsee käsin c:\windows\inf hakemistosta NEC- usb ajurin.
Asema on ollut pöytälaatikossa muutaman vuoden, saat postikulun hinnalla.
Testasin muutamalla roskiin menevällä dos 6.0 ja win3.1 alkuperäisellä asennuskorpulla. Osaa luki ja osaa ei. Tosinlevyjenkään kunnosta ole tietoa.
Terve Isto,
Kiitos tarjouksesta. Olin niin hätänen, että ehdein tilaamaan Ebayn kautta Sonyn aseman ja katsotaan mitä sieltä tulee, vai tuleeko mitään. Palaan asiaan lähipäivinä, joten älä vielä hukkaa sitä.
--
Moi,
Kyllä sieltä Jenkkilästä sellainen korppuasema tuli ja se näyttäisi toimivan moitteetta kun töpselin laittaa kiinni. Tämä ostoilmoitus on siis toistaiseksi turha ja pahoittelen tapahtunutta... Poistan tämän tuota pikaa ja kiitän Istoa vaivan näöstä. Katsotaan jos tulevaisuus tuo lisää tarpeita 😊
Jussi