CNC-Harrastus

CNC-KONEEN KÄYTTÖ => CNC-ohjelmat PC:lle => EMC => Aiheen aloitti: FAARI 58 - 03.05.15 - klo:03:33

Otsikko: Linukasta
Kirjoitti: FAARI 58 - 03.05.15 - klo:03:33
  Ajaako joku tollaasella kiinanihmeellä: Ohjain HY-DIV268N-5A ja vielä linuxilla, jos ajeleepi minkälaiset  lukekemat on Step time___Step space___ Dir hold____ Dir setup____
ja mitä latenssi hakkaa? ::)
FAARI 58
Otsikko: Vs: Linukasta
Kirjoitti: Isto - 03.05.15 - klo:13:13
Pikahaku googlella kertoo että purkissa pitäisi olla TB6600 ohjainpiiri. Sen manuaalista löytyy vain steplen & stepspace >= 2.2us. Eli vaikka 3..4us niin jää vähän marginaalia.
Suunnan vaihdosta ei ole mainintaa manuaalissa. jonkin keskustelun mukaan 20us voisi toimia.
Otsikko: Vs: Linukasta
Kirjoitti: FAARI 58 - 11.05.15 - klo:00:46
 Miten ihmeessä saa linukan pois wintoosan sisältä? Pitää poistaa kahresta koneesta, kun latenssit on aivan mahottomia. En löyrä mistään sitä poistohommaa, wintoosasta lähti vaan ikoni ja pirullinen räpeltäminen aina konesta avates. :'(
FAARI 58
Otsikko: Vs: Linukasta
Kirjoitti: pave - 11.05.15 - klo:09:07
Otat vaan winukan puhtaan asennuksen:
http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/clean-install (http://windows.microsoft.com/fi-fi/windows-8/clean-install)
Otsikko: Vs: Linukasta
Kirjoitti: FAARI 58 - 11.05.15 - klo:13:05
  Mulaa on molemmis koneis verstaskäytös vanha XP professional. Kasia en huali tällä syämisellä, nuas vanhois versiois on myäs Mach3 sisällä, varooks.
Asennuslevyke on tohon XP proffaan, mutta stähän ei enää tueta. :'(
FAARI 58
Otsikko: Vs: Linukasta
Kirjoitti: pave - 11.05.15 - klo:15:08
Ei se kasi varmaan xp-koneessa pyöriskään... Mites jos teet sillä sun levykkeellä sen puhtaan asennuksen, niin se tuhoo sen linukan sieltä.