CNC-Harrastus

KOMPONENTTEJA KONEEN RAKENTAMISEEN => Tarjouspyynnöt ja tarjoukset (pyydä tarjouksia ja esittele osaamistasi) => Aiheen aloitti: pave - 02.05.15 - klo:12:14

Otsikko: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 02.05.15 - klo:12:14
Olisiko täällä ketään, jota kiinnostaisi yrittää korjata lukupäätä mittasauvasta? Kyseessä on 1600mm:n liikkeellä oleva Singaporilainen Meister-merkkinen sauva. Lopetti mittaamisen toiseen suuntaan ja johdon vaihdoin jo ilman tulosta. Myös puhdas se on ja silmillä ei näy mitään feelua.
Jos tässä uudenmaanläänissä olis joku niin voisin lähteä tuomaan.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: mpr - 02.05.15 - klo:12:58
Ostin jokuvuosi sitten Jonnelta dro:n ja siitä yksi sauva lopetti toiminnan. Jonne toimitti varaosana uuden lukupään, taas pelittää. Onkohan noissa miten paljon valmistajakohtaisia eroja vai onko kaikki samanlaisia kopioita. Näytöt päällisin puolin samanlaisia nimi vain vaihtuu.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 02.05.15 - klo:14:56
2006 oli vuosiluku manuaalissa ja ebaystä kattelin tänhetkisen myyjän. Hänellä ei ollut näin vanhaan malliin lukupäätä.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 03.05.15 - klo:09:20
400€ pyytävät uudesta sauvasta. Auttakaa!  ;D
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: Snowfly - 03.05.15 - klo:12:15
Laitatko kuvia siitä mittasauvasta niin näkisi että onko siinä komponentti merkinnät tallessa vai onko ne kaikki merkinnät wipetetty pois tehtaalla.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: CNCpossu - 03.05.15 - klo:17:47
Lainaus käyttäjältä: pave - 03.05.15 - klo:09:20
400€ pyytävät uudesta sauvasta. Auttakaa!  ;D

Kannattanee kysyä suoraan Meister valmistajalta hintaa varaosasauvalle?
http://stores.ebay.com/meisterdro?_trksid=p2047675.l2563
Tuolta voisi saada pelkän lukupäänkin kohtuuhintaan - lasisauva ei liene rikki.

Se, että toimii vaan toiseen suuntaan, viittaisi siihen että toinen ledi (siinähän on kaksi lediä, kvadratuuri-signaalin A ja B kanavia varten) on rikki tai likainen. Kahdella signaalilla saa suunnan+matkan, yhdellä signaalilla vaan matkan (eli liikkuu koko ajan samaan suuntaan näytöllä, vaikka oikeasti liikkuisi kahteen suuntaan, ja matkakin yleensä puolittuu).
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 03.05.15 - klo:19:07
Jep, toi 400 oli meisterkauppiaan tarjous uudesta sauvasta. Tähän malliin ei löytynyt enää pelkkää lukupäätä.(http://readhead1pie)(http://readhead2pie)
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: Snowfly - 03.05.15 - klo:21:33
Lainaus käyttäjältä: pave - 03.05.15 - klo:19:07
Jep, toi 400 oli meisterkauppiaan tarjous uudesta sauvasta. Tähän malliin ei löytynyt enää pelkkää lukupäätä.(http://readhead1pie)(http://readhead2pie)
Ota reilusti kuvia värkistä ja jos piirilevy on 2 puoleinen niin molemmilta puolin kuvat. Tuossa näkyvä piiri on datan muunnos piiri. Pitää jotenkin hahmottaa toi kytkentäkaavio näin etänä ja se onnistuu vain kuvien kanssa...
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 04.05.15 - klo:10:29
Kuva1: Dro:lle menevät piuhat vasemmalla:
Kuva2: 1:n takaa
Lattajohto varsinaiseen lukupäähän. Kuva3
Kuva4:lukupää toiselta puolelta
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: jyrki.j.koivisto - 04.05.15 - klo:10:57
Suhteellisen pullea kondensaattori toisessa kuvassa.

Edit: Minä mittaisin jännitteen tuon konkan yli tai oikeastaan en mittaisi vaan vaihtaisin sen suosiolla.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: CNCpossu - 04.05.15 - klo:11:09
Itse koittaisin säätää noita potikoita (trimmereita). Siinä voi olla A ja B kanavan ledien virransäätö. Merkkaa alkuperäiset asetukset ja kokeile vähän kumpaankin suuntaan jokaista. Siis kasaa pää, käännä yhtä potikkaa vähän, korjaantuiko (liikuta edestakaisin lukupäätä asteikolla)? Jos ei, takaisin ja vähän toiseen suuntaan potikkaa. Korjaantuiko? Jos ei, sama seuraavalle potikalle. Hyvällä säkällä ledin virta on just ja just liian vähän (ledit ikääntyy ja ulostulevan valon määrä vähenee), ja lisäämällä vähän virtaa alkaa toimia.

Ne läpinäkyvät lienee ledit ja vastakkaisella puolella olevat mustat fototransistorit. Niiden (mustien fototrankkujen) yli voisi jännitteitäkin mittailla, ja samalla laitella väliin jotain esteeksi valolle. Mustan mötikän yli oleva jännite pitäisi vaihdella sen mukaan, onko välissä paperia vai ei. Jos jossain ei ole vaikutusta, siinä on vikaa.. Tämä testi voisi olla fiksua tehdä ensin.
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: Snowfly - 04.05.15 - klo:12:36
Lainaus käyttäjältä: pave - 04.05.15 - klo:10:29
Kuva1: Dro:lle menevät piuhat vasemmalla:
Kuva2: 1:n takaa
Lattajohto varsinaiseen lukupäähän. Kuva3
Kuva4:lukupää toiselta puolelta
No niin nytten näkeekin kuvista jotakin...
Elikkäs suurella todennäköisyydellä homma on näin.
Nuo 3 potenttiometriä hoitavat liikerajan kalibroinnin ja herkkyyden. Kerta kuvista näkee että kyseisille ledeille on kiinteät etuvastukset.
Saatko otettua kuvan tuosta kuvassa 1 näkyvän kondensaattorin päälyosasta niin näkee onko se pullistunut, jos se on pullistunut niin se kannattee vaihtaa ensimmäisenä.
Seuraavaksi pitäisi testata mitkä kaikki ledit nuista syttyvät tuossa kuvassa 3/4. IR ledit näet kännykkä kameralla että syttyykö ne vai eivät.
Sitten näyttäisi että tuossa on mahdollisesti jotain hapettumia yms niin kaikki piirilevyt kannattaisi puhdistaa... ja siihen kannattaisi puhdistuksessa käyttää http://www.wurth.fi/wurth_tuotekuvasto/Wurth_Tuotekuvasto/index.html#629 (http://www.wurth.fi/wurth_tuotekuvasto/Wurth_Tuotekuvasto/index.html#629) tuota cleaneriä 089365400 kyseinen puhdistus aine ei vioita lattakaapeleja yms herkkiä komponentteja.
Tässäpä jotain aluksi...
Otsikko: Vs: Mittasauvan korjaus
Kirjoitti: pave - 06.05.15 - klo:22:12
Kunnossa on. Ei ollutkaan kuin mekaaninen vika. Kaveri, jolla on oskilloskooppi, huomasi että lukupää kulkee välillä vinossa. Oma vika, siis minun, (kuten aina).  :)