CNC-Harrastus

CNC-KONEEN SUUNNITTELU, RAKENTAMINEN JA TESTAUS => Suunnitteluun ja rakentamiseen liittyvät linkit => Aiheen aloitti: dooosign - 28.01.09 - klo:04:57

Otsikko: automaattinen tuuletinkontrolleri
Kirjoitti: dooosign - 28.01.09 - klo:04:57
http://www.atechfabrication.com/products/fan_speed_controller.htm

Tuollaisia olisi haussa, postikulut noille tuolta jenkkilästä vaan vähän kohtuuttomat noin pienelle tilaukselle. Mikäli täältä löytyy joku joka kykenee helposti ja järkihintaan noita tekemään juuri kyseisillä spekseillä (tai jos parempaakin tulee mieleen) niin ostan ainakin muutaman kipaleen. Mikäli onnistuu esim. 2-puoliselle piirilevylle hyvin kompaktissa koossa niiin vielä parempi vaan.

Kyllähän nuo tollaisenaankin kelpaa jos kimppatilaukseen tulijoita löytyy niin pääsee vähällä vaivalla koko jutussa. Jos jollain tiedossa vastaavia malleja Euroopasta tai muualta niin saa toki huikata asiasta, itse kun en ole muita tuossa hintaluokassa löytänyt. :)
Otsikko: Vs: automaattinen tuuletinkontrolleri
Kirjoitti: Juha Hietamäki - 28.01.09 - klo:09:40
http://www.kouluelektroniikka.fi/cgi-bin/shop.cgi?action=prodshow&usr=j06il9bu918lbfp7g9bkv7sdr2&prodid=VM137

Eikö käy tuollainen tavallinen termostaatti?
Otsikko: Vs: automaattinen tuuletinkontrolleri
Kirjoitti: JaniF - 28.01.09 - klo:17:57
Voisi kuvitella että tietokoneliikkeistä löytyy valmiina.
Otsikko: Vs: automaattinen tuuletinkontrolleri
Kirjoitti: JuKa - 28.01.09 - klo:19:58
"PC-Puhaltimen säädin
Tietokoneen takaosassa olevan puhaltimen ääni saattaa tuntua ärsyttävän kovaääniseltä. Ongelmaa vähentää automaattinen lämpötilan mukaan toimiva säädin. Laite on suhteellisen halpa ja yksinkertainen."

http://www.kolumbus.fi/mikko.esala/lista.htm#Tehosäätimet (Anturitoimiset) (http://www.kolumbus.fi/mikko.esala/lista.htm#Tehos%C3%A4%C3%A4timet%20(Anturitoimiset))

Jussi
Otsikko: Vs: automaattinen tuuletinkontrolleri
Kirjoitti: ttontsa - 28.01.09 - klo:21:51
Pura pc:n atx tms. Virtalähde, löytyy usein valmiina irtonainen lämpösäätyvä n 2x2 cm piirilevy 12v. Otsalamppu päähän ja iltalenkillä tonkimaan atk liikkeen roskista.