CNC-Harrastus

CNC-KONEEN SUUNNITTELU, RAKENTAMINEN JA TESTAUS => Mekaniikan suunnittelu ja rakentaminen => Koneen runkorakenteet => Aiheen aloitti: Makeek - 18.11.13 - klo:16:42

Otsikko: Akseleiden etäisyys toisistaan
Kirjoitti: Makeek - 18.11.13 - klo:16:42
Tässä taas rupesin jyrsintä suunnittelemaan (versio 73.2a9...) niin mieleen tuli tuo akseleiden ja ruuvien välinen etäisyys toisistaan (korkeussuunnassa) ja etäisyys pisteessä missä työstö tapahtuu. Nykysessä mallissa x-akselin johteiden ja ruuvin välinen koreusero ei ole kuin about 30mm, mutta y-akseli on n.500mm korkeammalla ja työstö tapahtuu about 250mm korkeammalla kuin x-akselin johteet ovat. Kone on putkipalkeista, joiden sisään lykätään hiekkaa. Lähinnä puu/muovi materiaaleina. Ehkä joskus alumiinia. Työstövoimat ei tosiaan mitään kovin suuria ole. Työstöala 1400 x 1100 x jaa-a.
Tämmösessä projektissa ei varmaan ole niin tarvista miettiä noita korkeuseroja kun ei mihinkään kovin kovaan aineeseen tartuta?