Kappaleen jyrsinnässä tulee tilanne jolloin kappale pitää kääntää ympäri. M00 koodilla keskeytetään ilmeisesti ohjelma? Pysäyttääkö M00 koodi automaattisesti karat, lastuamisnesteet ym. Vai pitääkö ne pysäyttää ennen M00 koodia, ja taas M00 koodin jälkeen laittaa päälle. Entä nollautuuko syötöt ja nopeudet M00 koodilla?
riippuu luultavasti ohjauksesta mitä tapahtuu jos ohjelmoit M0 kesken kaiken kun kara, leikkuneste, tms. on päällä.
Sanoisin että hyvä ohjelmointi tapa olisi kuitenkin pysäyttää kara ja nesteet omalla G/M koodilla ensin.
S ja F arvot pitäisi kyllä säilyä, eli niitä ei luultavasti tarvitse toistaa M0:n jälkeen kun taas laitetaan kara/akselit käyntiin.
G-koodi on sen verran huonosti standardisoitu että käytännössä hiemankin monimutkaisemmat asiat selviävät vain kokeilemalla juuri sillä ohjauksella millä haluat koodia ajaa.
Ja M01 valinnainen pysäytys on monasti käyttökelpoisempi jos ohjelmaa halutaan jatkaa.
Kyllä ainakin Fanuc 10:ssä pitää komentaa esim. kara seis ennen pakan aukaisua, muuten herjaa erroria.
(sorvissa) Vaikka se ei lähde pyörimään pakka auki.