CNC-Harrastus

KOMPONENTTEJA KONEEN RAKENTAMISEEN => Tavarapörssi (ylimääräinen tavara kiertoon) => Aiheen aloitti: senaattori - 16.08.12 - klo:09:00

Otsikko: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: senaattori - 16.08.12 - klo:09:00

www.huuto.net/kohteet/metallisorvi-bernardo-hobby-300-vd/232519180
Otsikko: Vs: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: olli henttonen - 16.08.12 - klo:10:12
Kiva pikku sorvi, tosin samaan hintaan saa parikytkiloo painavammankin jossa on automaattisyöttö. Tietty noi tikutaku mittaimet maksaa parisataa jälkiasennettuna. Muistaakseni tuossa tyypissä on muoviset hammasrattaat, ei mitään havaintoa kuinka kestävät.
Otsikko: Vs: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: senaattori - 16.08.12 - klo:10:51
Uskoakseni Porepe tuntee tämänmerkkiset masiinat, ootellaan kommentointia :)
Otsikko: Vs: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: viilari - 16.08.12 - klo:12:31
http://www.nettikone.com/nokka/sorvi/1093293
Tuossa hieman isompi Nova tarjolla.
Otsikko: Vs: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: Tauru - 16.08.12 - klo:13:11
Minulla on sama kone Einhell-merkillä. Muovirattaat kestää aivan hyvin ja onhan tuossakin automaattisyöttö. Hyvällä tuurilla tarkka laite, huonolla tuurilla rakennussarja. Minun vehkeessä esimerkiksi kärkipylkkä oli väärällä korkeudella.
Otsikko: Vs: Pieni metallisorvi Bernardo hobby 300 VD
Kirjoitti: olli henttonen - 16.08.12 - klo:13:22
Oukei, minun tietämättömyyttäni tuo automaagio syöttö, olen katsellut noita englannista ja hinnat siellä uutenakin halvempia ja rahti tuollaiselle sieltä suomeen noin 70-100€ ja niissä on nykyään portaaton kierrosluvun säätö. Samaa kiinanpoikien kamaa kait  ne kaikki ovat, eri nimellä vain. Ja ihan tarkkoja kun muistaa ettei lastuja rykäistä muutamaa kymmenystä enempää kerrallaan. Se meidän kone on pykälää isompi, vähän yli 50kg ja metallirattailla, tosin pienin niistä 20 hampainen hajos heti kättelyssä. Mutta muuten ihan eto peli näissä hommeleissa, käyttäjästä kiinni millaista jälkeä saa aikaiseksi.