Taas pientä avustusta kaivataan jyrryttimen suunnittelussa.
Elikkä y-akselin lineaarit alumiiniprofiilin ylä ja alapuolelle(siis toisen vaunut kohti taivasta ja toisen kohti maata) vai vierekkäin samalle ''pinnalle''(osoittamaan horisonttiin). Kumpi on parempi vai onko mitään merkitystä ? Tai kenties muita ehdotuksia?
Se nyt riippuu ihan että miltä se tuntuu, paa vaikka toinen päälle ja toinen sivulle.
Ehkä osien valmistuksen ja suuntailun kannalta helpompi laittaa molemmat toiselle sivulle..
Jossain tapauksissa lineaarit on tosiaan yla ja ala puolella, tällä ilmeisesti pyritään saamaan enemmän etäisyyttä lineaarien väliin.
Mekaniikan suunnittelu ja rakentaminen -> Runkorakenteet osiossa oli joskus linkki tälläseen pdf:ään Principles of Rapid Machine Design,
jossa oli eri rakenteita vertailtu oikein kattavasti. linkki vaan ei toimi enää kokeile googlata tota jos jostain löytyis
tuolla ->http://learning.hccs.edu/faculty/a.nemirovskiy/dftg2358/e-library/principles-of-rapid-machine-design/view