CNC-Harrastus

CNC-KONEEN SUUNNITTELU, RAKENTAMINEN JA TESTAUS => Ohjausjärjestelmän suunnittelu ja rakentaminen => Interface ja PC:t => Aiheen aloitti: astarius - 20.02.07 - klo:23:14

Otsikko: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 20.02.07 - klo:23:14
Elikkä oon alottelemassa cnc-jyrsin projektia ja apu olisi tarpeen noitten ohjaus korttien ja virtalähteiden kanssa...

Kumpi on helpompi ja halvempi tapa toteuttaa pöydän liikutus noilla servo ohjaimilla ja moottoreilla vai sitten askelmoottoreilla ja askelmoottoriohjaimella ja olisiko kenelläkään mitään hyviä vinkkejä mistä saisi hyvän askelmoottoriohjaimen ja virtalähteen vaikka ihan itse rakentamalla... Olen kyllä netistä katellut vaikka mitä ohjainkortteja mutta kun sitten niitä tarttis ostaa joka moottorille oma ja se on jäänyt vähän hämärän peittoon että mites ne sitten kaikki yhdistetään tietokoneeseen yhtäaikaa...
Ja tulipa eteeni myös tommonen USBCNC( www.usbcnc.com ) korttikin onko kenelläkään kokemuksia ja tarvitseeko lisäksi muuta kuin virtalähteet moottoreille ? entäs toimiiko mitkää ohjelmat tommosen usb härpättimen kanssa ??

Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 21.02.07 - klo:08:43
askelmoottoreilla ensimmäinen kone ehdottomasti,helpompi toteuttaa ja halvempi.jos kolvi pysyy kädessä eli ymmärtää ja osaa itsekin tehdä jotain piirilevyjä ja kasata niin ohjeita löytyy netistä
nc-step.de tekee hyvää korttia aloittelijalle,itse hommasin heidän kortin(yksi kortti ohjaa kaikkia akseleita)
tuossa yksi itsetehtävä myös jota itse väsään nyt-> http://zuiderzeemuseum.netfirms.com/url5.php?url=http://www.pminmo.com/
tietenkin jos ei osaa niin gecko driverit ohjaa moottoreita moduuleina helppo kasata. noin 150€/kpl/moottori siis,
poweri moottoreille hoituu vaikka isolla muutajalla esm,24V 10A ja regulaattorilla erottaa siitä korttien vaatimat powerit,tietty isot konkat eteen moottoreille.
tutkit linkkejä googleta hobbycnc ja kysele ja katsele täältäkin.
niin kyllä se siitä aukeaa uusi mailma :)


Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 21.02.07 - klo:10:07
Tuolta löytyi aika yksinkertanen viritys. Tiedä sitten noitten korttien toimivuudesta ja millaisilla moottoreilla ne toimiii ja paljonko ne antaa virtaa mutta näytti aika yksinkertaiselta... Ja onhan noita piirilevyjä tullut joskus ammattikouluaikoina väsäiltyä ja joskus kotonakin jotain on tullut kolvattua...
http://kotisivu.dnainternet.net/dnaha3ha/cnc.html (L297 + L298 piireillä)
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 21.02.07 - klo:20:37
juu yleinen piirisarja tuohon hommaan tuo L297+8 pari. ns-stepin kortit on niillä ja nuo pminmon kortit,ihan ok laitos.
pminmo vaan parempi kun saa isommillekin virroille ja siellä myös se interface kortti suojilla printteriporttiin.
just sain tänään valmiiksi nuo 4 akselia+interfacen.
pitää joku pvä kaivaa A-tallista muutama moottori esiin ni pääsee kokeilemaan pyäriikö :)
no pikkufiilausta vielä puuttuu niinkuin poweri ja jäähdytyslevyt,
ja joskus kun inspiraatiota tulis ni jotain softiakin voisi ruveta opettelemaan että saa näkyvääkin aikaseksi :/
ei mee jakeluun tuo 3D :(
2D on kyllä acadilla hanskassa kun työssä sitä joutu aikonaan käyttään.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: JuKa - 21.02.07 - klo:22:15
Lainaus käyttäjältä: astarius - 20.02.07 - klo:23:14

Ja tulipa eteeni myös tommonen USBCNC( www.usbcnc.com ) korttikin onko kenelläkään kokemuksia ja tarvitseeko lisäksi muuta kuin virtalähteet moottoreille ? entäs toimiiko mitkää ohjelmat tommosen usb härpättimen kanssa ??


Tuo USBCNC-kotti ei pelkästään riitä moottoreiden ohjaamiseen, se ei ole mikää moottoriohjain. Siihen on tarkoitettu liitettäväksi joka akselille oma moottoriohjain kortti.
Pminmon sivulta kannattaa katsoa jokin sopiva malli, esim. A3977 tai L297-8 moottori ohjaimiksi ja interface kortiksi jokin 4-akselinen.
Jos haluaa valmiin rakennus sarjan, niin kannattaa harkita tuota 3D-step ohjainta. 3D-steppillä voi ohjata kolmea eri akselia ja se ei välttämättä tarvii mitään interface korttia väliin. ( 96 euroo+toimitus ).
Moottorien ampeeri määrä kannattaa selvittää ennen korttien hankintaa...

Onnea!
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 21.02.07 - klo:22:29
Tarvitaankos tähän värkkiin ( http://www.electronics-lab.com/projects/pc/008/ )
vielä jotai muuta ? vai toimiiko tommosenaan virtalähteenkanssa ?
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 22.02.07 - klo:10:56
noita tarvitaan kolme eli joka akselille ja vielä se breakdown kortti/interface kortti ainakin ja mitä tuo kestikään virtoja,jännite ei niin tarkka ole askelmoottoreilla mutta se virta on.
helpommalla pääset kun teet 3 pminton korttia+interfacen.
on ainakin valmiiksi loppuunasti suunniteltu kuin tuo.
juka: tuo 3d-stepin kortti ohjaa kolmea akseli  mutta siihen saa myös neljännen akselin kyllä(siihen 20pin liittimeen sivussa) piti tehdä moinen mutta voimakkaasati modifioituna ja piirilevyn valmistajani meni konkkaan.
kun siinä alkup on turhaan ne powerin suodatukset ja muut lisänä ,ei tarvi kun tulee suodatetut virrat jo suoraan kortille, yms.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 22.02.07 - klo:11:55
Noniin eli nyt olis katttuna noi kortit tuolta pminmo.com:ista ja interfaceksi ajattelin tommosta http://pminmo.com/4axisopto/4axisDIYopto.htm siinä olis toi usbkin... mutta se taitaa tyssätä tohon noitten konkkien C1-C5, C8-C12 löytämiseen enkä edes näe niitä tuossa levyllä ainut mistä ne löytyy niin on toi interface kuva... kertokaapa tyhmälle että mitä ne on ja missä =) ja kun tuo merkitäkin on aika epäselvä kun on pelkkä .1 =(

Ja korteiksi ajattelin noita http://pminmo.com/ss3977/ss3977.htm ja siihen jopa löysin kaikki komponentitkin...

Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 22.02.07 - klo:17:47
itsellä on vanhempaa interface mallia ilman optoja mutta kattelin papereita niin näyttäis olevan ihan samaa layouttia melkein,eli 0,1uf polko/kerkot noissa mulla.
itse tein nuo 4 akselin kortit taas l298 ja 7 piireillä,kun ovat tutunpia kuin allergot ja en saanut allergoja mistään aikanaan.
pitäskin varmaan varoiksi tehdä itellekin tuo optoilla oleva malli.
kun tarvii niitä sitten noissa muissa rojekteissa.esm,uhu servon perään voisi olla ok tuo. mene ja tiedä pitääkin joskus konsultoida sauliJ:tä noista.olis pari muutakin kysymystä UHU:n kortilta.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 22.02.07 - klo:18:33
Ok. Mitäs toi opto sitten tossa tarkoittaa ? =)
Entäs mikä tuo usb systeemi tossa kortissa on mitä virkaa se ajaa ?
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 22.02.07 - klo:19:02
opto onoptinen suojaerotus,eli se sähkö ei pääse lankoja pitkin optosta eteenpäin kun siinä on ilmaväli ja signaali muutetaan siinä valoksi--otetaan vastaan taas väin jälkeen ja jatkaa matkaansa sähkönä esm,turvallisemmalla jännitteellä.
usb yleisesti sarjaliikennöintiä varten niinkuin com portin rs-232 kin
eli optokortti erottaa pc sähköt erikseen tuosta ohjainkortin sähköistä,esm,isot jännitteet eivät pääse rikkomaan pc:tä-
tuossa piirissä näkyy usbi ottavan sähkönsä kortille pc:n usb liittimen kautta ettei tarvi erillistä muuntajaa.
usbissahan on 2 pinniä sarjaliikenteen in/outit ja 2 pinniä +5V ja - gnd  jännitteet,
voi olla parrempi että tilaat tuolta 3d nc-stepiltä valmiin kortin :)
heh,vitsi vitsi,tekemällähän oppii ja mitä mielenkiintoisempi asia on niin paremmin paneutuu asiaan.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 22.02.07 - klo:19:25
Heh. No kyllä toi kolvaaminen ja piirilevyn teko-onnistuu ja komponentit tunnistan... mutta ei vaan noi kaikki merkistöt oo niin tuttuja ja siitä on aikaa joku 10 vuotta kun ammattikoulussa noita elektroniikka juttuja käytiin läpi kun sähköpuolella olin eikä ole tarvinnut mitää kaavioita sen jälkeen katsella ainakaa toimintaperiaatteen takia... =)

Mut täytyy nyt katsoa että mihin päädyn...  :o
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: JuKa - 23.02.07 - klo:14:57
Laskitko mitä nuo osat ja piirilevyt tulisi maksaan ?

Jussi
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 23.02.07 - klo:16:45
Juuh. Tulisivat maksamaan noin 100€ jos ei lasketa levyjen hintoja ja komponentti liike (kouluelektroniikka) on tossa 200m päässä. Muutamaa osaa ei löytynyt tuolta niitten netti tuoteluetteloista mutta kai ne saa sinne tilattua...
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 23.02.07 - klo:18:36
pistän linkin omille kuvilleni otin just noi neljä viimistä noista uhu servokortista ja pminto korteista
http://masav.spaces.live.com/PersonalSpace.aspx?_c11_PhotoAlbum_spaHandler=TWljcm9zb2Z0LlNwYWNlcy5XZWIuUGFydHMuUGhvdG9BbGJ1bS5GdWxsTW9kZUNvbnRyb2xsZXI%24&_c11_PhotoAlbum_spaFolderID=cns!7E7BCD97D6E3D08F!106&_c=PhotoAlbum

kuvat tuolla oikee yläkulma valokuvani selaa sieltä-
nini ja sieltä löytyy 2 puolinen lev
y kuva siitä nc-stepin kortista scannasin silloin kun tulivat postissa saksasta
jos joku vaikka tekee omat.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: NiVa - 26.02.07 - klo:19:48
Moikka!

Jos kolvi pysyy kädessä niin uskoisin, että toi NC-Stepin 3-akselinen rakennussarja on best. Mukana kaikki tarpeellinen. Vuosi takaperin tilasin sieltä kitin, jossa oli poweri ja moottorit mukana. Moista valmista pakettia ei vissiin enään ole valmiina mutta kaikki kuitenkin löytyy samasta paikasta. Mukana tullut poweri oli kyllä hiukan alamittainen. No niitä on mailma täynä. Toimii hienosti Mach3 softalla. Jos tarvii isompia moottoreita niin siellä on myös 1-kanavainen 4A versio, tosin hinta pompsahtaa hiukan korkeammalle. No tosta kuitenkin kokemuksia ja piirilevyjyrsi toimii hienosti. No on sillä jyrsitty myös polttomoottorin sylinterikansia ym. RC-kamaa

t:Niva
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: JuKa - 26.02.07 - klo:20:29
Joo ajattelin myös sanoa samaa. Hain oman 3D-stepin pannuhuoneests ja virittelin sen toimintakuntoon työpöydälle.
Kyllä se hienosti näyttää toimivan.

Jussi
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 26.02.07 - klo:22:49
Täytyy pistää harkintaan... eli siinä 3d stepissä on virtalähdekkin samassa vai ?

ja tarkotus olis jyrsiä alumiinia levyä ainakin näin aluksi.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 27.02.07 - klo:07:42
poweri ja motit puuttuu eli ne saa itse hommata kyllä,vaikka joku 24V 10A muuntaja niin ei lopu sähkö kesken/tai trafoksilta 24/6-8A pakka ei pahanhintasia kun hain aikoinaan. ja siihen iso iso konkka kun tuuppaa pulseilla sitä jännitettä moteille,eli vaikka joku 100,000uf konkka noita kaljapullon kokoisia, niinkuin itsellä on.

halogeenilamppujen 24/10 muuntaja(pakka) tuollainen konkka ja haaroituksella piirilevylle vielä regut 12V+5V tuulettimille ja kortille.toinen haara konkalle ja siitä kortin läpi moteille.
kuvia on sivuillani.
nämä kortit ja powerit on se helpoin asiia koko jutussa,tuo mekaniikka ja runko on isoin työ ja tilojen puutteessa hankalin.
johteet,kuularuuvit,laakerointi,runko,se kallein homma,

no ei välttämättä riippuu mitä haluaa,eka koneeni oli kyllä tuurilla halpa kun romiksilla kolusin ja löysin valmiit johteet runkoineen,ja ostin hitsisalo/salopultti oy:stä trapetsikierrettä 11e/M.ja runko aluprofiilia romiksesta.

tämä toka eli pikkuinen piirilevy kone taas on halvin mahdollinen mdf,levyä ja teollisuus pöydän kuulaliukukiskot(laatikonkiskot siis)
m6 kierretankoa ja kuulalaakerit.

nyt on kortit kasattu ja puuttuu siitä laakeripukit/koneen päätylevyt+moottoreille telineet ja kiinteän/5mm liikkuvan z-akselin suunnittelu vielä.

kytkimet vielä powerille+kortille erikseen niin motit ei käynnistyksessä hypi minne sattuu alussa,eli ensin poweri päälle kortti ok+tuulettimet,sitten kun softat ja kortti ok niin ennen ajoa vasta moteille menevä päälle.huomasin moisen aikoinaan että näin paras.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 21.03.07 - klo:21:58
Onkos kenelläkään kokemuksia tälläisestä paketista ?

http://www.techlf.com/cnc4bu_kit.php3

Aika hintava näyttää olevan...
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: masaV - 22.03.07 - klo:07:49
kallis,itse kallistun edelleenkin tuohon 3D-stepin korttiin.
tai itsetehden pminton levyihin, sain juuri loput komponentit omaan pmintoon pitää kasata ja otaa vaikka pari kuvaa siitä nyt kun liki valmis.
osaava saa tehtyä tuon 3D-stepin kortin minun scannaamista levyistäkin,
osoite on jossain täällä sivuilleni missä kuvia omista koneista yms.
Otsikko: Vs: 3-akselinen ohjain
Kirjoitti: astarius - 22.03.07 - klo:10:59
Jeps. Ajattelin vaa pistää linkin kun oli kaikki moottorit, kortit ja virtalähde kaikki samassa paketissa...