Tsekatkaapa tuo. Upea laite ja hinta kohdallaan.
http://www.nettikone.com/muu-merkki/cnc-sorvi-denford-orac/935430 (http://www.nettikone.com/muu-merkki/cnc-sorvi-denford-orac/935430)
Täällä toinen pikkuruinen vehje:
http://www.tori.fi/lappi/CNC_sorvi_2222629.htm?ca=5&w=3 (http://www.tori.fi/lappi/CNC_sorvi_2222629.htm?ca=5&w=3)
Vaatiiko tuo ORAC uudelleenrakemtamisen vai onko ohjaus/moottorit yms. sellaisenaan käyttökelpoiset?
Lieneekö Jonnella parempaa tietoa asiasta?
Lainaus käyttäjältä: Tauru - 13.04.11 - klo:12:49
Vaatiiko tuo ORAC uudelleenrakemtamisen vai onko ohjaus/moottorit yms. sellaisenaan käyttökelpoiset?
Lieneekö Jonnella parempaa tietoa asiasta?
Varmaan ihan täysi peli sellaisenaan, en menisi ronkkimaan jos toimii.
Steppereillä liikkuu 99% varmuudella ja 98% varmuudella niitä voi käyttää muissakin systeemeissä.
Kelpaako tuolle Oracille normi g-koodi? Emcolle ei varmaan kelpaa, ei ainakaan töissä
olevalle emco e45 kelpaa samat g-koodit/m-koodit, kuin mori seikin sorveille. Joutuu
aina hieman muokkaileen, että ohjelmat saa kelpaamaan emcolle. Enkä kyllä
voi kehua emcon sorveja ammattikäyttöön, on ollut niin paljon ongelmia.
Joo, meikäläisellä on rakennuksessa tuollainen Orac, rakennuskuvia löytyy linkistä:
http://www.cnczone.com/forums/europe_club_house/48866-denford_orac.html#post873765 (http://www.cnczone.com/forums/europe_club_house/48866-denford_orac.html#post873765)
Itse maksoin 1400e 8-paikkaisen työkaluvaihtajan kanssa. Tuo pyydetty hinta on ihan linjassaan. Multifixikin tulee mukana.
Sorvissa on askelmoottorit, hammashihnaveto kuularuuveihin, toimii valovirralla. Oraakkeli on todennäköisesti mekaanisesti parempi sorvi kuin esim. uudet Optimumin pikkusorvit, jotka ovat kiinalaista arpapeliä.
Elektroniikasta sanoisin että avatessani sorvin kaikki sähköiset liitokset tuntuivat olevan löysällä. Ja näitä ruuviliitoksia on sorvissa paljon. Jos alkuperäistä käyttää, pitää kaikki ruuvata kiinni.
Denfordiltä saa DOS editointiohjelman, jolla voi alkeellisesti ja kankeasti kirjoitella Oraakkelille G-koodia.
Meikäläiseltä saa varaosia alkuperäiseen 80-luvun elektroniikkaan. Mun sorvi oli täysin toimiva, mutta elektroniikan purin enkä käytä. Monitori meni jo varaosiksi.
T: Julius
Mullakin on Orac projektina, itse nakkasin ohjauksen hiiteen, samoin askelmoottorit.Tilalle tulee purkutavarana tulleeet DC-servot, ja VSD-E ohjain.Perus sorvia en ole viittinyt purkaa atomeiksi, täytyy saada ensin kone pelittään oikein, ja servot paikalleen.Tekeillä on servoille pelti kopat, ettei mene kakkaa, kun enkooderitkin on aika paljaana....Moottorin meinasin vaihtaa karalle tehokkaamman nykyisen tilalle, ehkä jotain 1-1,5 kW:n luokkaa.Vielä pitäs suunnitella kamppeelle pöytä, suojalaitteineen.Itse maksoin toimivasta laitteesta satasen:) Jos jollain olisi ko. laitoksen työkalunvaihtajaa tarjolla, voisin olla kiinnostunut.
Ehti mennä ohi kun olin reissussa.
Tämän koko-, laatu- ja hintaluokan kone kiinnostaa joten laittakaan taas vinkkejä kun jossain tulee tarjolle.