CNC-Harrastus

KOMPONENTTEJA KONEEN RAKENTAMISEEN => Tavarapörssi (ylimääräinen tavara kiertoon) => Aiheen aloitti: JH-Q - 18.02.10 - klo:22:33

Otsikko: M: Leikkuunestepumppu
Kirjoitti: JH-Q - 18.02.10 - klo:22:33
Nyt muuton alta veks halvalla, menee romuttamolle muuten.

Eli siis kyseessä on tsekkiläistä alkuperää oleva leikkuunestepumppu 80-luvun alun manuaalijyrsimestä. Mukana tulee parin metrin pätkä teräsputkea, sekä sen päässä taipuisa metalliletku josta neste on aikoinaan tullut. Pumppu pyörii kun siihen laittaa virtaa, mutta ilmeisesti tuossa teräsputkessa on jonkinlainen tukos kun ei tule toisesta päästä nestettä. Ainiin, ja pumpun moottori toimii kolmivaihevirralla.

Kympin jos tuosta sais, niin ei harmittais.  :)

Puh. 0400 493118
Otsikko: Vs: M: Leikkuunestepumppu
Kirjoitti: JH-Q - 22.02.10 - klo:00:17
Lähtee ilmatteeks, tulkaas hakemaan tai menee romuttamolle!  :o
Otsikko: Vs: M: Leikkuunestepumppu
Kirjoitti: PekkaNF - 22.02.10 - klo:10:57
Mä oon jo päättänyt olla keräämättä romua (siis mahdollisesti joskus tarvittavaa kamaa).

Miten pieni se on, siis fyysisesti ja virtaukselta? Käviskö pieneen metallivannesahaan?

Missä päin suomea se on? Minä olen vain parin poronkuseman päässä Helsingistä?

T: PekkaNF
Otsikko: Vs: M: Leikkuunestepumppu
Kirjoitti: JH-Q - 22.02.10 - klo:23:12
Fyysisesti kokoluokkaa n. 15x25cm + pari metriä putkea. Virtausspeksit lukee pumpun kyljessä mutta unohtui tsekata. Sijaitsee vantaalla, mutta on tainnut jo löytyä mahdollinen ottaja sille. Ilmottelen jos tilanne muuttuu.
Otsikko: Vs: M: Leikkuunestepumppu
Kirjoitti: PekkaNF - 23.02.10 - klo:09:01
OK, olis sopivan kokoinen ja maantieteellisesti sopivassa sijainnissa. Ilmoittele jos tilanne muuttuu.

Kiitos,
PekkaNF