Mikkov:n kanssa sovittiin että tekisin hänelle tuon skaalausvahvistimen. Se on nyt tehty ja testattu - kuvatus liitteenä.
Kun tässä ollaan saman aatteen asialla, niin tämmöiset designit on foorumilaisten vapaasti hyödynnettävissä. Että jos joku muu tarvii vastaavaa niin näitä tämmöisiä saa lisääkin. Vanhemmat foorumilaiset tietääkin, että mä olen työstänyt rakennussarjoja ja valmiitakin palikoita yleisemmin kiinnostavista jutuista. Kuten vaikka tuo kiekkamittari jolle nyt juuri syntyi 3D-tulostettu kotelokin

Tästä laitteesta ei olisi kummoinen juttu teettää piirilevyjä kiinalaisella, kun ei ne mitään maksa.
Laite on siis skaalausvahvistin joka muuttaa 0 ... +10V yksipäisen signaalin kaksipäiseksi -10V ... +10V signaaliksi. Tämmöistä tarvitaan ainakin Mesan FPGA-korttien kanssa kun niissä on vain yksipäinen pwm-lähtö. Laitteessa on jonkin verran säätövaraa ja komponenttiarvoja muuttamalla skaalauksen voi asetella melko mielivaltaisesti käyttöjänniteiden puitteissa.
Signaalipolku on galvaanisesti erotettu syöttöjännitteestä tuolla kuvassa näkyvällä Muratan palikalla. Kyseisellä modulilla vahvarin voi sovittaa 5,12,24V apujännitteelle sopivaksi valkkaamalla sopivan modulin (siis vain 1 jännite kerrallaan modulin tyypistä riippuen).
Hintaa tämmöiselle tulee pari kymppiä kun tuo Muratan moduli maksaa veroineen noin 15 euroa. Muuhan tässä ei juuri mitään maksakaan.